Brit szakértő: A demográfiai katasztrófa nem jobb- vagy baloldali kérdés, az egész emberiség ügye
Paul Morlandot, Nagy-Britannia vezető demográfusát kérdeztük.
A kulturális és innovációs miniszter az Indexnek adott interjújában hangsúlyozta, Magyar Péter képviselői ugyanazt a támadó narratívát képviselik a magyar egyetemistákkal szemben, mint Brüsszel.
Nagyinterjút adott az Indexnek Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter. A tárcavezető a lap azon felvetésére, miszerint 2024-ben a születések száma mélypontra került, úgy reagált, hogy „a családpolitika nem demográfia. A demográfia nemzetpolitikai kérdés, a családpolitika pedig a családi életformát választók támogatását jelenti”.
Leszögezte, hogy
minden élethelyzetben a családok mellett kell lenniük.
„A magyar családtámogatási rendszer a maga 30 intézkedésével minden esetben a magyar családok mellett van. Ennek köszönhetően azt látjuk, hogy a családok vagyoni helyzete erősödött az elmúlt években”.
Hankó ezután kijelentette: „ma Európában családüldözés zajlik, ezért nekünk a családi értékek mellett kell kiállnunk, ezt is tesszük. Rengeteg kritikát kapunk azért, mert kiállunk a hagyományos családmodell mellett”. Kérdésre válaszolva elhangzott, hogy a kritikusok között ott van Brüsszel és számos európai vezető, de a miniszter meggyőződése szerint Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése „óriási változást hoz”, mert a teremtett világ rendje végre újra dominanciát fog kapni.
A tárcavezető arra is felhívta a figyelmet, hogy a Ratkó-dédunokáknak a Bokros-csomag idején kellett volna megszületniük. Véleménye szerint „a magyar demográfia visszanyesése a Bokros-csomag idején történt”. Rámutatott, hogy
a Bokros-csomag miatt ma 322 ezerrel kevesebb szülőképes korú nő van.
„Ha ők itt lennének velünk, akkor évi 100 ezer fölötti születésszám lenne ma Magyarországon. Ha nincs a Bokros-csomag, akkor ma 200 ezer fővel többen lennénk. Amit viszont sikerült elérnünk a családügyi intézkedéseknek köszönhetően, az nem más, minthogy 2010 óta 200 ezerrel több gyermek született” – hangsúlyozta Hankó Balázs.
Ezt is ajánljuk a témában
Paul Morlandot, Nagy-Britannia vezető demográfusát kérdeztük.
A beszélgetés során a miniszter arra is válaszolt, hogy mi lesz az Erasmus és a Horizont Európa programok sorsa. Elmondta, „ha a jog működne Brüsszelben, akkor egyértelmű lenne a válasz, mert mindez jár a magyar egyetemistáknak. De látszik, hogy nem működik, mi több ez már határokon is átmegy mert az az osztrák jog szerint működő MCC fenntartású Bécsi egyetemet is kizárták a programból.
Úgy tűnik, hogy ami magyar, azzal bajuk van Brüsszelben
– hangsúlyozta.
Az Index az iránti érdeklődésére, hogy mi a megoldás a magyar diákok érdekében, Hankó azt válaszolta, hogy fut a Pannónia Program fut, az első félévben háromezren vettek részt benne, míg az Erasmusban csak kétezren voltak. „Látszik, hogy többen, jobb helyekre, magasabb ösztöndíjjal jutnak el, teljes kreditelismeréssel. Innentől a magyar diákok érdekében, bocsássanak meg, de nem nekünk kell lépni, hanem Brüsszelnek, amely jogtalanul kizárta őket, és olyan dolgokat követel, amihez jogszerűen semmi köze, mert nemzeti hatáskör” – jelentette ki.
Ezt is ajánljuk a témában
A diákokkal egy percig sem törődtek Brüsszelben.
Hankó Balázs arra is felhívta a figyelmet, hogy Brüsszelben „lábbal tiporják az autonómiát”. Ismertette, hogy immár minden más alapítvány esetében is összeférhetetlenségi szabályokat kérnek.
Nem fogadjuk el, hogy a magyar rektorokat kitegyék a kuratóriumokból.
(...) Azt mondják mosolyogva a rektorok arcába, hogy teljesen mindegy, hogy mi a véleményetek, mi nem változtatunk semmit a kizáráson. A legújabb javaslataik szerint már nemcsak a kuratóriumokra akarják kimondani az összeférhetetlenséget, hanem az alapítványok által fenntartott szervezetekre is”– sorolta.
Ennél a pontnál arról is szólt, hogy „innentől van az, hogy Brüsszel ellenzékeként ezekre a visszásságokra az ott lévő Brüsszel ellenzékét jelentő képviselőcsoportokon keresztül fel kell hívnunk a figyelmet, mert valami nagyon nincs rendben. Nem lehet mit kezdeni azzal, hogy a jogot és az igazságot sem ismerik.
„És igen, Magyar Péter képviselői ugyanezt a brüsszeli, támadó narratívát képviselik a magyar egyetemistákkal szemben, akkor igenis föl kell lépnünk a Patriótákkal, hogy a magyar érdekeket képviseljük” – idézte fel.
Erre az Index riporterei azt reagálták, hogy nem támadtak, hanem kérdeztek, valamint azt kérték, hogy a miniszter ne helyezze őket egy platformra Magyar Péterrel. Hankó Balázs pedig minderre annyit mondott, hogy
a szuverenitásunkat szándékosan sértő, jogszerűtlen ügyekben nincs megállapodás”.
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád
***
Ezt is ajánljuk a témában
Lesz-e fordulat Erasmus-ügyben? Hogyan kerülhetnek az elitbe a magyar intézmények? Miként segíti a munkaerőpiaci elvárásokat a megújult szakképzés? Interjúnk az innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkárral.
Ezt is ajánljuk a témában
„A gyermekes családok tehát számíthatnak ránk, a gazdaság erősödésével mindig ők az elsők, akiket segíteni szeretnénk” – hangsúlyozta Zsigó Róbert.
***